Pozdní sběr: Inscryption

Karetní hra, která překračuje mantinely svého hlavního žánru a fúzuje s jiným — úspěšně a zábavně.

Perfektní karetní hra s novými nápady a příběhem, který se zasekne do paměti.

Inscryption je hororová karetní hra, která se odehrává v několika světech a nárazově mění svá pravidla a grafiku. Soudě podle reakcí tisku jde o jednu z nejlepších her minulého roku.

Já ji po dvou hodinách odinstaloval, protože mě strašně nebavila. O pár týdnů později mi to nedalo, zaťal jsem se a zjistil, že jde o jednu z nej/lepších her minulého roku. Fakt.

Muka a radost

Byly chvíle, kdy mě Inscryption vláčela bahnem a vysmívala se mi do očí. Mé karty dopadaly na stůl jako mrtvé ryby a protivník měl trumfovou převahu parního bucharu nad mravencem. Prohra. Prohra. Prohra. Ponižující prohra. Střídaly je okamžiky intenzivní radosti z dobře naplánované a sehrané partie — dostal jsem do ruky silné karty a namazal si toho druhého na chleba.  A pak se dostavilo nadšení z prozření nad další kapitolou a posunutí příběhu jako okopírovaného z Akt X a Saw.

Strach a karty

On je to totiž horor. Takový ten typ hororu, ve kterém jste uzavření do klaustrofobického prostředí a někdo vás sadisticky mučí — v tomhle případě hraním karetky. Jediný útěk? Přistoupit na pravidla hry, pochopit je a využít ve svůj prospěch. A v ten moment dělá Inscryption geniální a doslovný úkrok out-of-the-box a nechává vás vstát od stolu a zkoumat místnost okolo a novými znalostmi ovlivňovat další karetní partie. Bourá zažité stereotypy a inspiruje. Třeba i tím, že některé karty na vás mluví a stanou se z nich parťáci, které nechcete obětovat.

Že by… nuda?

Není pochyb, síla Inscryption nejvíc leží v odhalování příběhu a pravidel, která jsou jak noty andělského chvalozpěvu na možnosti sběratelských karetních her. Jedním dechem ale dodávám, že když přejde úvodní fascinace, tak se hraní stává úmorné — hra totiž jen předstírá, že má dokonalá pravidla. No, nemá.  Ve skutečnosti chce, abyste v každém ze tří světů našli jedinou vítěznou strategii. A to může být (a je) zdlouhavé a vlastně mě to dost frustrovalo. Prohry totiž neurčuje vlastní liknavost, ale prostě a jednoduše to, že přijdou špatné karty. A s tím nic nenaděláte. Holt to musíte opakovat znovu, dokud to nevyjde.

Nové karty

Přes to je Inscryption příběhem od lidí a pro lidi zamilované do záhad, rébusů a karet. Ukazuje, že hraní karet se neděje jen na stole, ale i kolem něj. Překračuje mantinely svého hlavního žánru a fúzuje s jiným — úspěšně a zábavně. I přes tu častou frustraci, kterou karty přináší. Narozdíl od života je tady ale můžete měnit, vylepšovat, kombinovat a nakonec slavně zvítězit.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *