Hra: Citizen Sleeper

Citizen Sleeper se nebojte, i když může z obrázků působit nezáživně. Naopak. Dá vám tolik podnětů, že to spousta plně polygonových her nedokáže.

Síla myšlenek a textu v herním balení zavázaném kyberpunkovou stužkou.

Citizen Sleeper je to, co by se nejlépe označilo slovy “existenciální kyberpunková hra” a byla by to pravda. Jste robot s lidskou myslí a hledáte své místo ve světě, tedy na rozpadající se vesmírné stanici Erlin’s Eye. To znamená, že bydlíte ve skladišti, chodíte do bistra na nudle, brigádničíte pro místní mafii a snažíte se dožít v co nejlepší kondici dalšího dne.

ZACYKLEN V JAZYCE

Tedy, cyklu. Dalšího cyklu. Citizen Sleeper (stránky vývojáře) je totiž také textovka, tedy hra popisující lokace a události textem. A s tím souvisí slova. Přesně použitá slova. To by se mohlo spoustě začínajících vývojářů škaredě vymstít, protože přesně a jasně psát interaktivní beletrii, to chce talent. A ten hoši od CS mají. Každé slovo sedí mezi ty ostatní jako kostka lega. Je radost číst, co se vám během CYKLŮ děje na cestě za přežitím a společenským uznáním.

KDYŽ HRA PROMLUVÍ

Do toho jsou samozřejmě vržená pravidla – aby to taky byla hra. Jde o kostky, jejichž hodnoty ovlivňují výsledky rozhodnutí. Funguje to fajnově jako podpůrná konstrukce pro příběh. A o tom to je. Nadává na kapitalismus, kritizuje korupci nejvyšších míst a pokrytectví politiků, pojmenovává migrantská témata a rasismus, zamýšlí se nad sebeurčením, ukazuje sílu lidu, a prosazuje, že když se budeme chovat slušně, tak sice nezbohatneme, ale uděláme si ten podělaný život snesitelný.

ODHOĎTE STRACH

Ne se vším souhlasím, ale všechno je to tak skvěle a civilně prezentované, až jsem chrochtal blahem. Téhle hry se nebojte, i když může z obrázků působit nezáživně. Naopak. Dá vám tolik zážitků a podnětů, že to spousta plně polygonových her nedokáže.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *