Film: Nope (Nene)

Nope dokáže být vyspělý, občas i tnout do živého, uchovat si civilnost a tak nějak po svém zamávat kovbojským kloboukem a nakopnout šmejd z vesmíru.

Běžte na to do kina.

Chlapíkovi z krachující koňské farmy u Hollywoodu něco unáší koně. Brzy zjistí, že jsou to ufoni. Zní to pitomě? Jo. Ale není. Tenhle film totiž natočil Jordan Peele, který udělal třeba Uteč (Oscar za scénář) a do žánru “kovbojové a vetřelci” se tu vrhnul po hlavě a po svém. Těch 130 minut uteče jako voda. Z kina jsem vypochodoval s výrazem spokojeného diváka ™.

MIMOZEMŠŤANÉ A MY

To se tak stává, když režisér dokáže zpracovat béčkové téma aniž by to bylo směšné, trapné a povrchní. Kde čekáte laciné dobrodružství (anebo společenskou satiru – na Peela je tenhle film hodně umírněný), tam dostanete komplexní zobrazení toho, co se vám stane, když narazíte na něco, co přesahuje hranice vašeho chápání a existence. Někdo by panikařil, začal střílet nebo dělat jiné zbrklé věci, ale to do tohohle filmu (až tak) nepatří – to uvidíte spíš v těch starých kusech, kterými se Peele inspiroval.

KLIDNÝ KOVBOJ

Z těch vytáhl i postavu hlavního hrdiny – jednoduchého kliďase, který ví, kde najde ráno boty, a jak se startuje auto a má raději svět koní než lidí. Moc toho nenamluví, ale lpí na svých jednoduchých moudrech. Jakmile mu něco nabourá realitu, metodicky tu díru zadělá. To je tváří v tvář emzákům trochu složitější, ale má parťáky a svojí cestu. V podstatě je to kovboj drsňák a klidně byste si na jeho místě mohli představit Clinta Eastwooda z Gran Torino – a fungovalo by to.

HLAVNĚ CIVILNĚ

Jasně, filmů o aktivitách mimozemšťanů na Zemi tu už pár bylo, ale obvykle jsou trochu nebo hodně pitomé. Pak jsou tu takové, které jsou chytré. Moc jich není. Třeba Blízká setkání třetího druhu. Nebo Příchozí. Nebo Nope. Dokáže kromě super kamery, herců a triků atd atp být chytrý, vyspělý a občas i tnout do živého (třeba do konspiračních teorií), uchovat si civilnost a tak nějak po svém zamávat kovbojským kloboukem a nakopnout šmejd z vesmíru.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *