Hra: The Invincible

Vyspělá vědecká fantastika, která přemosťuje téměř 60 let od vydání a dokazuje, jak výjimečným autorem Lem byl. 

Sice to není interaktivní Summa Technologiae, ale i tak se Lemovo dílo poprvá dostává do her a není to úplný provar.

Čtyři roky se autoři ze studia Starward snažili předělat knihu Nepřemožitelný Stanislawa Lema do hry – a je to vidět. Doslova. Takovou grafiku jsem neviděl u žádného jiného walking simu zasazeného na cizí planetu. Chodit po Regis III je jako ztrácet se v představách výtvarníků NASA, jak to vypadá na exoplanetách. Hraje se na struny odtažitosti, nepozemskosti a jinakosti. Akordy, které se k Lemovi hodí, ne? Stejně jako fakt, že tohle je hard core vědecká fantastika bez paprskometů a komických kosmických emzáků. 

Tyhle texty píšu ve volném čase, nejčastěji v MHD. Nechcete mi k tomu koupit kafe?
www.buymeacoffee.com/dobro

MYSLI A CHOĎ

Samotné procházení planety, při kterém hledáte v roli doktorky Yasny (Jasné?) ztracené kosmonauty a objevujete, že Regis skrývá obrovské tajemství, už tak skvělé není. Jako by někdy autoři nevěděli, kdy mají lemovsky laděné dialogy mezi hlavní hrdinkou a *někým* (schválně neprozrazuji) zkrátit, abyste se zbytečně dlouho nepotáceli nicneříkajícími pláněmi nebo zbytečně “rozvětvenými” cestami. Do walking simu se samozřejmě intelektuální tepání hodí, ale zároveň je potřeba myslet i na to, aby nebylo na obtíž. Snad to scénáristé tušili – hlavní příběhové trumfy nasadí v poslední cca třetině.

STARONOVÉ

Co Lem v Nepřemožitelném udělal? Varoval před technologickou arogancí lidské rasy, upozorňoval na kolonialismus a srovnával význam lidí s nekonečnem. A, pozor, to bylo roku 1964. Proto taky používal (kouzelné) novotvary jako astrogátor, hvězdolet a astroboti. A přesně to samé dělá hra. Sice se odehrává jindy a s jinými hrdiny (než kniha), ale podstatná témata a názvosloví přenáší skvěle. Dokonce design poplatný komunistické vizi dobývání kosmu je tu na každém kroku – jen na samotných skafandrech jsou analogové měřáky tepu, teploty, saturace kyslíkem – a je to krásně jinaké.

JE TO PRIMA

Lepší než kniha? Sorry, jsem ze staré školy, takže ne. Ale zahrát byste si to měli, ať už Lema máte rádi nebo jste o něm neslyšeli. Je to vyspělá vědecká fantastika, která přemosťuje téměř 60 let od vydání a dokazuje, jak výjimečným autorem Lem byl. 

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *