Film: Don’t Look Up

Podívejte se, jak jsme všichni v háji.


Smál jsem se? Ne. Ono totiž není moc čemu. Možná jsem se dvakrát nebo třikrát uchechtl. Jenže tenhle film nemá být vtipný, má dát facku všem se slovy: Koukejte, jak jste krátkozrací a hloupí. Je to facka vedená rukou, která s asteroidem řítícím se na Zemi nic nesvede. Politici věří, že nás netrefí (nebo jim je to jedno), byznys, že se z něj dá profitovat a lidé na ulicích se hádají, jestli je to pravda nebo není. A do toho chaosu se asteroid každý den přibližuje.

POTVRDÍ A NAŠTVE

Své místo tady má parodie na Donalda Trumpa, Steva Jobse (říznutého Elonem Muskem a Andy Warholem), Ovčáčka (i když o tom autoři neví) a tak dále. A právě v tomhle cíleném zesměšňování je největší křeč: Nedává prostor pořádné nadsázce a úlevnému vtipu. Angažovaně tepe a tepe a… Přišlo mi to vlastně takové o ničem. Nechápejte mě špatně, film vystihuje moje názory. Právě proto mi nic až tak extrovního nepřináší (kdybych měl být hodně cynický, tak řeknu, že Deep Impact byl taky fajn), zatímco kohokoliv „na druhé straně“ nutně naštve.

FACKOVANÁ

Když místo asteroidu dosadíte „pandemie a vakcinace“, dostanete taky facku. Anebo „globální oteplování“. Facka. Funguje to. Don’t Look Up kritizuje současnost a říká to, co je jasné (jako facka): tváří v tvář přírodní katastrofě politika a byznys ztrácí význam. Naše hádky a chaos nezastaví vesmír od bombardování asteroidy. Jenže tohle je film bojem unavených liberálů, kteří mají pocit, že si vykřičeli hlasivky a nikdo je neposlouchá (což je stoprocentně Leonardo DiCaprio, který se ekologickým tématům věnuje už hodně dlouho). A přesně tohle pofňukávání brzdí Don’t Look Up od toho, aby se umísil vedle Dr. Strangelove nebo Wag the Dog.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *