Kniha: Spánek rozumu plodí příšery

Především o virech a pandemii. Rozvážně, srozumitelně a také nadčasově.

Aleš Palán, což je spisovatel, se rozhodl udělat rozhovor s panem docentem Janem Konvalinkou, což je biochemik a vědec. Podle Wikipedie se zabývá proteázami retrovirů a neuropeptidázami, v posledním roce pak hodně mluví v médiích o pandemii. A já se rozhodl si to přečíst (poslechnout), abych byl v obraze. Což se povedlo, protože Palán je na tom ve směru neuropeptidáz asi tak jako já. Jan Konvalinka se naopak pohybuje ve vědeckém vesmíru. Je nekonečně trpělivý, otcovský, nemotorně poťouchlý, mluví k věci a dokáže na všechny otázky srozumitelně odpovědět.

A víte, proč se Konvalinka po téhle knize stal definitivně mým nejoblíbenějším mediálně vystupujícím (a stále žijícím) akademikem dneška? Protože se nebojí říct: „Já prostě nevim.“ Říká to s gustem, tedy i s tím „i“. A jak to vidím já, dokud vědec přiznává, že jsou tu limity v poznání, je stále vědcem. Nedělá ze sebe neotřesitelně nezpochybnitelného věštce, který (protože neví) raději prorokuje chmurné zítřky. To se stalo mnoha Konvalinkovým kolegům, kteří nádavkem mediálně zblbli.

Což se teda panu docentovi může stát také.

Jenže tady a teď, v téhle knize se drží faktů, má neskutečné znalosti ve svém oboru a umí je prodat. A k tomu přihazuje pravdoláskařskou pozitivitu, která vyvěrá z prostého faktu, že nevidí svět zkratkovitě. Tohle je krásná rozhovorová kniha, ve které probleskne i osobní Konvalinkův život, ale hlavně a naštěstí je především o virech a pandemii. Rozvážně, srozumitelně a také nadčasově.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *