Hra: Over the Alps

Náš člověk v Alpách. Svižná agentská dobrodružství pod zasněženými vrcholky. Hráno na iPhonu.

Agent. Na tom slově je něco romantického. Jasně, můžete vyhazovat muničáky do vzduchu, ale to jste mezinárodní terorista. Agent, to je něco jiného. Elegantní, šaramantní, vychytralý, vzdělaný a atletický gentleman se společenskou přizpůsobivostí +100 a sexappealem +1000. A nekonečnou peněženkou. Mýtus starého světa. A přesně o takových Jamesech Bondech a Matách Hary je Over the Alps (odkaz na stránky vývojáře).

V několika kapitolách sledujete osudy agentů, kteří řeší ve Švýcarsku pod zasněženými alpskými vrcholky zapeklité mise na začátku druhé světové války. Jsou to vlastně povídky plné odvahy, zarputilosti, krásných žen a napínavých honiček mezi švýcarskými městy. Napsáno je to trefně – malá osobní dramata rámuje velká evropská politická krize, femme/homme fatale se objevují pravidelně a k automobilovým nehodám dochází ve správný čas. Zkrátka žánrovka jedna radost.

Nezapomeň psát domů!

Celé je to prezentováno jako série pohlednic, které Agent posílá do centrály. Na konci každého odstavce se rozhodnete, jestli agent zareagoval lišácky, drsně, moudře, gentlemansky atp. Podle toho se odvíjí další děj. Rozhodnutí mají podobu poštovní známek, takže vyprávění příběhu doprovází velmi uspokojivý zvuk nalepení známek na pohled. A to je vlastně všechno. A víte co? Ono to stačí k uspokojivě vyprávěnému a hlavně dobře napsaným agentkám.

A teď zapeklitost. Ke hrám má OtA asi tak blízko jako gamebooky ke knihám – patří mezi knihy, ale nejsou tradičně vnímanou literaturou. Over the Alps patří mezi hry, protože je interaktivní, ale bližší jí je čtenářský prožitek. Tak jako všechny kvalitní textovky smývá hranici mezi literaturou a hrou. Při hraní se necháváte unést textem a vlastní představivostí, nejste však pasažérem, ale stáváte se skrz interakci součástí příběhu. A funguje to! I dnes je možné udělat strhující a úspěšnou hru jen z textu. Hurá.

Z rukou profíků

Ono není divu. Over the Alps vyšla minulý rok, jsou za ní zodpovědní John Ingold ze studia Inkle a kluci ze Stave Studios. Známe od nich hry jako 80 Days, Pendragon, Heaven‘s Vault (to pro mě osobně adventurní klasika 21. století) anebo Sunless Skies. To jsou všechno tituly, které podporují rozhodování a jejich dopady. V Over the Alps se ty zkušenosti nezapřou. Ale, nutno dodat, zůstává především skvěle provedenou textovkou.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *