Hra: Moons of Darsalon

Přehlídka fuckupů a failů při tragikomických záchranných misí z(a)tracených kosmonautů.

Přehlídka fuckupů a failů při tragikomických záchranných misí z(a)tracených kosmonautů.

Pro oči polygony zhýčkalé mládeže to vypadá hnusně, ale ti, kteří pamatují Oddworld, Lemmings a třeba trochu z Flashback a Abuse určitě chápou, že stačí pár pixelů a genialita a zrodí se kvalitní zábava. A přesně tím je Moons of Darsalon. Španěl Daniel Manzano na ní pracoval 8 let a za tu dobu zkombinoval všechny uvedené hry do série groteskních misí, ve kterých jako záchranář pomáháte zapadlým, uvízlým, ztraceným a jinak zaseknutým kosmonautům najít cestu do základny. Děláte to jednoduše – pomocí několika hlasových příkazů a najdete tu úrovně všech druhů od skákačky přes stealth po logické hlavolamy.

Problémoví členové kolektivu

Problém? Kosmonauti, zde darnosauti, jsou idioti. Jednak se neumí zachránit sami, a pak jsou tak chaotičtí, že vám každou chvíli kvůli nelítostnému fyzikálnímu modelu někam spadnou (propast, láva, zastřelí je něco atp), anebo odmítnou vykonat příkaz, protože „ten skok dolů je krapánek vysoko, náčelníku“. A navíc mají spoustu blbých řečí včetně nevyžádaných rad. Vlastně, když o tom tak přemýšlím, tak dělají všechno proto, aby tu vážně míněnou vážně míněnou záchrannou akci. Když jejich inteligenci promícháte s dobrou architekturou úrovním a zaměřením od stealthu přes skákačku až po logické hlavolamy, tak máte o zábavu vystaráno.

Festival fuckupů k popukání

Ještě, že jsou k ruce paprskomety, flinta na vytváření a bourání terénu (vzpomenete si na Prey a její zbraň pro s montážní pěnou), jetpack a nejrůznější vehikly hromadné transportace i ničení. Díky nim objevíte spoustu možností záchrany, ale také spoustu nečekaných smrtí aspirujících na Dawinovu cenu. Ale co se dá dělat, záchranář si nevybírá podle sympatií a přesně o tomhle druhu zoufalé komedie, při které máte pocit, že tomu kompetentnímu chudákovi, kterého ovládáte, musí šedivět vlasy, to je. Líbí se mi to moc. Líbí se to i na Steamu.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *