Film: Matrix Resurrections

I po čtvrté lze vstoupit do matrixu, proč by ne, ale znovu na to nepůjdu.

Nový Matrix vnímám jako dva filmy. Ten první trvá asi hodinu a je chytrý, vtipný a divný, budete nad ním ještě pár dní přemýšlet. Tohle je přesně to pravé pro lidi, kteří o 22 let později neztratili víru, že Matrix může tak nějak stárnout a zrát s nimi. Vyrovnává se s kapitalistickým i fanouškovským dědictvím trilogie, zkoumá prokletí úspěšnosti, dospělosti a únavy, je tu přesně ten správný počet WTF momentů a rébusů k zamyšlení.

No, a pak přijde ten druhý film, který má 90 minut a podkuřuje se v něm fanouškům odmítajícím dospět. Odehrává se v něm jakási podivuhodná love story (o tom, že i když jste si to všechno odžili, tak vám druhá míza dá křídla nebo něco v tom smyslu) a spousta motivů, které tlely v šuplíku. A ten někdo omylem otevřel. Objevují se tu postavy, které bych si zřejmě měl pamatovat ze dvou zapomenutelných dílů původní trilogie. Nepamatuju. Mají divné projevy, rozbíjejí si huby, ale protože je to v matrixu, tak je to vlastně cajk. Akce je natočená bez zájmu a tupě a je jí až moc.

Ten druhý film je křeč, skoro bych řekl, že vynucená hollywoodskými konzervativními finančníky. Ten první je perfektní meta komentář současného filmového průmyslu, ale i úlohy autora v něm. Takže nový Matrix za to kino stojí. I kvůli hereckým výkonům (ne, Keanu, na tebe se nedívám) od Mossové, Neila Patricka Harrise a toho novýho Morphea.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

2 komentáře u „Film: Matrix Resurrections“

  1. Mně by se líbilo, kdyby byl Matrix 4 spíš jako ta druhá půlka. Co se týče té první části, dlouho jsem si v hlavě opakoval „WTF?!“ a nebylo mi to vůbec příjemné. Problém nebyl v tom, že bych nechtěl dumat nad otázkami nebo byl proti nějaké hře s myslí diváka, ale to, co jsem viděl, se mi jevilo jako příliš absurdní a trvalo to moc dlouho.

    Pokud jde o tu druhou část filmu, o které říkám, že by se mi líbila spíš, tak nebyla dobře zpracována. Akce i zápletka byly slabé. S postavami jsem měl také problém; některé mi přišly nevýrazné a jiným jsem prostě nevěřil to, co říkají a ani to, že existují. Nelíbil se mi hlavní záporák, ani sekundární záporák. Přišlo mi podivné, že někdo maximálně výjimečný může být zrestartován. Pak je sice vysvětleno, jak k tomu došlo, ale důvody pro oživení a že vyvolený není sám v mých očích stále pokulhává.

    Já osobně od Matrixu nechci žádné komentáře na dnešní společnost, průmysl X nebo Y, nebo odrazy nějakých pocitů a traumat autorů (i když teď už je jasné, kde se vzal scénář na film o tom, že člověk celý život žije jiný život..).

    Odmítám myšlenku, že by po 20 či 50 letech mohl někdo převrátit veškerou historii a mytologii naruby, protože uběhla přece nějaká část života, trochu jsme povyrostli a teď je vše jinak. To rezolutně odmítám a doufám, že s tím nikdo nepřijde ani s šestým nebo desátým dílem Matrixu (což se bohužel stane).

    Mimochodem, dobrá hláška byla, když herní vývojáři ve filmu prohlásili, že musí udělat pokračování, protože si to studio nahoře žádá. A bude to buď s námi nebo bez nás. Přece, kdyby jedna nebo druhá Wachovská chtěla z univerza Matrixu něco vyprávět, tak by s filmem přišly dřív. Pokračování se ale natočilo z jiných důvodů, na které je tam poukazováno. Ale to neomlouvá výsledek..

  2. Milí Ježíšku. Doteď jsem si přál každý rok světový mír. Letos si přejí vymazat MATRIX 4 ze vzpomínek. Taková je to sračka.Moc děkuji M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *