Film: Batman

Déšť smyl barvy a hrdina z Gothamu je zmoklý a špinavý jako slepice. A je to tak dobře.

Režisér Matt Reeves a scénárista Peter Craig tuhle partii uhráli dobře. Protože, co si budeme povídat, každý nový film s Batmanem je o tom, že těch karet máte v ruce málo a všechny dopředu znáte. Ti dva to udělali strašně chytře: Karty vyložili a polili bahnem a deštěm. A ještě do nich hodně mlátili kladivem a ohýbali je. Takže tu je jeden Batman, jeden komisař Gordon, jedna Catwoman a pár mafiánů a jeden magor se šílenými smrtonosnými hádankami. Všichni jsou povědomí, ale zároveň jiní. Nuda se nedostavuje, i když má film tři hodiny. Před očima se skládá hororová detektivka typu Sedm a každého z hrdinů vyválí v městské špíně. Včetně Batmana.

Emo Batman

A z toho plyne pocit podvědomého ne-naplnění. Autoři Batmana tlačí k noirovému detektivovi (což znamená, že hodně chodí, pátrá a mluví s lidmi před tím, než je zmlátí ve stylu počítačových her Arkham), jenže ten je obvykle ne-hrdinou. Můžeme ho fascinovaně sledovat a místy litovat, ale tak úplně nechceme být jako on. Nechtěl jsem být nestvůrně bohatý a zároveň hloupoučce emo Robert Pattison. Mimochodem, ten je výborný – pod netopýří maskou skvěle herecky vybírá zákruty v chování chlapíka, který neví, jak být tím, kým být chce. Jde to dost do hloubky (na poměry hollywoodského filmu, prosím) a ty chyby ho vykreslují jako někoho, kdo hledá cestu a spásu. Když pak tu masku sundá a vstoupí do role Bruce Waynea, tak byste ho nejraději poslali za trest klečet do kouta, protože nepochopitelně hraje variace na emo hocha.

Ošklivé to je

Ten vyšší realismus jde ruku v ruce s tím, jak je zobrazena architektura Gothamu. Není to nic pěkného na pohled: stíny zalévané nekonečným deštěm, industriální gotika, prázdné ulice s opuštěnými pasážemi a temné kluby a zákoutí s lidskou chátrou oblečenou do odstínů šedohnědé. Plus teda všichni asi nakupujou v armádním sekáči. Ne-město. Ne-společnost. Ne-hrdina. Výtvarníci, kostyméři s set designéři by za to měli dostat Oscara.

Špína a hnus Gothamu

Sečteno a podtrženo, je to zase jiný Batman, který někomu možná nebude vonět, protože má rád „toho Nolanova“ nebo Snyderova, Burtonova, Schumacherova… Nebo toho z poloviny 20. století. Tenhle Batman, ten je od bláta zadělaný a do zavšiveného světa se snaží přinést trochu naděje a spravedlnosti. Brodí se takovým marastemm, že z něj vyleze rozbitý a špinavý. Neusnul jsem, takže OK.

Autor: Luke

Pavel Dobrovský. Novinář. Fotograf. Cestovatel. A pár dalších nálepek. ABC, Level, Retro Nation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *