Informace o přednáškách

Mé přednášky doprovází vlastní fotografický materiál (v některých případech videa). Doba přednášky je obvykle 100-120 minut (nebo jedna vyučovací hodina pro školáky), delší varianty však nejsou problém. Cena přednášky je 3 000 Kč (bez dopravy) .

NOVINKA Island: Ostrov ledu a ohně

VIDEO POZVÁNKA Na přednášce navštívíme tajemnou říši vikinské mytologie pod vulkánem Snæfellsjökull, přejdeme spolu jeden z nejkrásnějších treků na světě Laugavegurinn a ztratíme se mezi tisíce let starými ledovými krami v laguně Jökulsárlón. Vypravíme se až ke kráteru Víti, který prý vede do pekla a podíváme se na místa, kde kosmonauti NASA cvičili pro přistání na Měsíci. Anebo chcete vidět velryby, polární záři, lávová pole či jen poslouchat o životě Islanďanů a zjistit, jak se jmenoval první Čech na ostrově? Vše dostanete! Kromě fotografií obsahuje přednáška videa natočená během cesty. Délka povídání je přibližně 100 minut. Pro školy je přednáška připravena na klasickou vyučovací hodinu.

Objednat přednášku

Z Indie do Evropy

Autobusy, vlaky, stopem anebo prostě a jednoduše pěšky. Když to dal Alexandr Veliký, i když obráceně, tak to musí jít! Z Indie v této přednášce odjedeme do Pákistánu, Afghánistánu, Iránu a konečně do Turecka, kde si v Istanbulu dáme čaj a řekneme si: Konečně Evropa! Cesta trvala několik měsíců a ukáže vám mediálně nechvalně známé země v pozitivním světle! BONUS: Detailní povídání o tažení Alexandra Velikého.

Objednat přednášku

Stopem po Africe

Šest měsíců trvala cesta, která až na dvě výjimky proběhla autostopem. V povídání sleduji celou africkou odyseu, která byla podepřena tím, že mi bylo 19 let, neuměl jsem anglicky a postrádal všechny zkušenosti – které jsem se během cesty naučil! Provedu vás Jižní Afrikou, Zimbabwe, Mozambikem, Malawi, Tanzanií, Keňou a odskočíme si do Zambie repliky hodinek. Obrazový materiál není z nejlepších, nicméně jde zaručeně o nejzábavnější povídání.

Objednat přednášku

Afghánistán: Samopaly a čaj

Otevřela se přede mnou země plná neuvěřitelně přátelských lidí, válečných tragédií, ale také kulturního bohatství a dobrodružství. Mnoho desítek let poté, co války ukončily turistický ruch, se návštěvníci do země vracejí: A místní lidé je vítají s otevřenou náručí. V přednášce vás kromě jiného zvu na návštěvu Kábulu, Mazar-e Šarífu a Heratu, tří magických míst. A každé pro to má jiný důvod.

Objednat přednášku

Irán: V zemi králů

V přednášce se podíváme prakticky do všech míst, protože Irán jsem opakovaně navštěvoval a vždy prozkoumal jednu z jeho provincií. Kromě islámu bude řeč o zoroastriáncích, místních tradicích, svatých místech anebo prostě a jednoduše jen o tom, jak je lehké naučit se perštinu, když nikdo kolem vás nemluví anglicky.

Objednat přednášku

Etiopie: Černé zrcadlo

Jako druhá na světě přijala křesťanství, je zde prý uschována Archa úmluvy a křesťanské památky na severu jsou dechberoucí. O úžas nepřijdete ani v dalších oblastech. Na jihu vládnou tvrdé podmínky, ve kterých speciální způsobem přežívají přírodní národy. Na východě je město Harar, ve kterém bydlel Arthur Rimbaud, a které je baštou etiopského islámu. Podíváme se i na dno Velkého riftu a spoustu dalších míst.

Objednat přednášku

Východní Turecko: Klidný Kurdistán

Pod Ararat se vracím pravidelně každý rok již přes 10 let a při těch příležitostech jsem důkladně poznal svéráznou kurdskou společnost. V přednášce se podíváme i na sever od Araratu, do města Kars a přilehlého historického Ani, a na jih, do mezopotámské Šanliurfy a Mardinu, kde se nacházejí svatá místa pro všechna náboženství.

Objednat přednášku

Historie videoher

Tato přednáška je zaměřena na rozvoj videoherní kultury od poloviny minulého století do současnosti, popisuje společenské a technologické klima, ze kterých hry vzešly a zabývá se detailně jednotlivými etapami jejich evoluce až do současnosti.

Objednat přednášku

Egypt: Žít Káhiru!

Společně se podíváme nejen na turistické památky, ale hlavně za ně – do míst, kam se běžně nedostanete, protože na ně buď nemáte čas nebo byste se do nich neodvážili. Podstatná část přednášky je věnována současné a historické Káhiře, zbytek pak civilizace kolem Nilu a v západních oázách. Na požádání lze obsah upravit. Spokojeni však budete tak jako tak.

Objednat přednášku

Sudán: Pouštní království

Z Chartúmu se vypravíme za nomádskými pastevci, kteří křižují Afrikou od západu k východu, přiblížíme se k Darfúru a podíváme na několik málo míst, která jsou v zemi dostupná. BONUS: Tato přednáška obsahuje pásmo věnované řece Nil, konkrétně Modrému Nilu, který pramení v Etiopii, a po soutoku s Bílým pokračuje jako jedna řeka až do Středozemního moře.

Objednat přednášku

Indie: V srdci Himálaje

V této přednášce se uchýlíme do severní Indie, konkrétně do nitra Himálaje a do jejich západního podhůří – do provincie Džamu & Kašmír. Čekají na vás vrcholky hor, ale také města postavená na jezerech, hinduismus, budhismus, islám a síkhismus a samozřejmě nekonečně mnoho veselých historek na téma „jak poznat Indii a nezbláznit se“.

Objednat přednášku

Pákistán: Na jih od Karákóramu

V povídání se zaměřuji na kulturní bohatství a tradice, geografii a bouřlivý osud země, která existuje teprve necelých 70 let. Od Indie, pod kterou kdysi spadal, odlišuje Pákistán řada věcí a v přednášce se na rozdíly zaměřuji, stejně jako na odhalení skutečné tváře země. Pro milovníky adrenalinu je připraveno několik peprných historek, včetně nepovedeného a zmateného pokusu o únos.

Objednat přednášku

New York & Los Angeles: Metropole západu a východu USA

Ostrov Manhattan v New Yorku je džunglí mrakodrapů, prvním městem, kam doráželi evropští migranti. Los Angeles je oproti tomu kombinací mexického stylu života, hollywoodského pozlátka a nezkrotné přírody. Kontrast obou míst, jejich historie a nálady je ústředním motivem této přednášky.

Objednat přednášku

Workshop: Cestovní fotografie

Nestačí vám pouze pasivní technické znalosti, potřebujete znát také místní společnost, obrnit se trpělivostí, být připraven na rizika (a jak se s nimi vypořádat) a umět si najít správný úhel.Cestovní fotografie je komplexní soubor pasivních a aktivních dovedností, o kterých se v tomto workshopu hovoří. Bonus: Jak organizovat a zálohovat fotografie & Jak editovat fotografie. POZOR! Workshop je určený pro skupinu zájemců a zabere obvykle půl den až jeden celý den.

Objednat přednášku

Jak rozumět současným videohrám

Odkud se hry vzaly? Jak jejich rozvoj souvisí s moderní technologií, a do jaké míry ovlivnily současné vědecké, politické anebo kulturní špičky? Co je dělá tak speciálními, i když jsou to vlastně jenom hry? Podíváme se stručně na vývoj média, zlomové okamžiky a zaměříme se na současné hry. Přednáška je vhodná pro rodiče, učitele a další, kteří často přicházejí s hrami do styku, ale nevyznají se v nich.

Objednat přednášku